Gabriel García Márquez Gabriel García Márquez

Gabriel José de la Conciliación García Márquez 1927 yılında Aracataca, Kolombiya’da dünyaya gelmiştir. Tüm Latin Amerika coğrafyasında “Gabo” takmaadıyla bilinir. Yazar; roman, hikaye, oyun ve senaryo yazarlığı yapmıştır.

Kolombiya Ulusal Üniversitesi'nde başladığı hukuk ve gazetecilik öğrenimini yazarlık kariyerine odaklanmak için yarım bırakmıştır. 1940 yılından itibaren uzun yıllar gazetecilik yapmıştır.

Marquez 1952 yılında ilk romanı olan Yaprak Fırtınası’nı yazmıştır. Yazarın, 1961 yılında yayımlanan “Albaya Mektup Yok” adlı romanını, 1962’de “Hanım Ana’nın Cenaze Töreni” romanını takip etmiştir. Marquez, başyapıtı “Yüzyıllık Yalnızlık” adlı kitabını, 1967 yılında Meksika’da yazmıştır. Yazarın “çocukluk yıllarını edebi bir dille geride bırakmak” amacıyla yazdığı kitap, dünya çapında büyük ilgi ile karşılanmıştır ve klasikleşmiş bir eser olmuştur. Kolombiyalı yazar, Yüzyıllık Yalnızlık kitabının bir bölümünden etkilenerek yazmış olduğu diğer öykülerini 1972’de “İyi Kalpli Erendira” isimli kitapta derlemiştir.

Marquez 1972 yılında Neustadt Uluslararası Edebiyat Ödülünü ve 1982 Nobel Edebiyat Ödülünü kazanmıştır. Edebiyat dünyasında “Büyülü Gerçeklik” akımının öncü yazarları arasında yer almaktadır.

Yazarın 1982 yazdığı ve Yüzyıllık Yalnızlık’tan sonra ülkemizde en çok sevilen eserlerinden biri olan Kırmızı Pazartesi’de ülkemizde töre cinayeti olarak adlandırılan cinayetlere benzer bir öykü anlatmaktadır.

Marquez’in 1985 tarihli romanı “Kolera Günlerinde Aşk”, acı çekmeyi yücelten temasıyla dikkat çekmektedir.

Marquez, edebiyat dünyasındaki başarısını sinema alanında da göstermiştir. Birçok filmin senaryosunu yazan başarılı yazar aynı zamanda oyunculuğuyla da takdir kazanmıştır.

Yazar 14 Nisan 2014 yılında 87 yaşında Meksika’da bulunan evinde vefat etmiştir. Ölümünden sonra Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos , Marquez için “Bugüne kadar yaşamış en büyük Kolombiyalı” sözlerini dile getirmiştir.

Çikolata Tadında Kitaplar
Nadide Sokak No:9/A Gümüşpala Mh. Avcılar İstanbul
Tel: 0 212 281 93 96
info@cikolatatadindakitaplar.com

Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cumartesi  09:00 - 18:00
Pazar  10:00 - 17:00

Twıtter

Çikolata Tadında Kitaplar

@CikolataKitap
Mutlaka kendinizden bir şeyler bulacaksınız......