Namık Kemal Namık Kemal

Namık Kemal, 1840 yılında Tekirdağ’da dünyaya gelmiş gazeteci, yazar ve şair dir. Yurtseverlik, Hürriyet, Milliyet kavramlarına bağlı bir Tanzimat Devri aydınıdır. Bu kavramları Türk fikir hayatına dahil eden kişilerin başında yer almaktadır.
Küçük yaşta annesini kaybeden Namık Kemal, çocukluğunu dedesi Abdüllatif Paşa’nın yanında geçirdi. Rumeli’de ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde bulundu. Bu nedenle Namık Kemal özel eğitim aldı: Farsça ve Arapça öğrendi.
Yazar Namık Kemal, 18 yaşına gelince İstanbul’a yerleşti ve ilk şiir denemelerine başladı. Yazar, İstanbul’a gelmesiyle tasavufa ilgi duymaya başladı.
Şiirlerinde Divan edebiyatı tarzında yazmaya devam eden Namık Kemal, Lefkoşalı Galib Bey ile Divan Edebiyatı üzerine sohbetlere katıldı. 1861 yılında Galib Bey başkanlığında kurulan Encümen-i Şuara’da yer aldı. Daha sonra yazar Namık Kemal 1862 yılında tercüme odasında katip olarak çalışmaya başladı. Tercüme bürosunda 4 yıl çalışmıştır.
Namık Kemal ilk romanı olan İntibah’ı 1876 yılında yayımlamıştır. İntibah kitabı tarihimizin ilk roman çalışması olarak kabul edilmektedir. Yayımlandığı dönemde çok tepki gören kitabın ismi üç kere değişmiştir. Günümüzde orijinal ismi ile satışına devam edilen kitap aynı zamanda 100 temel eserden biri olarak okutulmaktadır. Namık Kemal, 2 Aralık 1888 tarihinde Sakız Adası’nda hayatını kaybetmiştir. Yaşamı boyunca edebi tür olarak Fransız Edebiyatı’nın etkisinde kalırken, edebiyat dili olarak Divan Edebiyatı’nı kullanmıştır. Namık Kemal, “sanat halk içindir” görüşünü savunmuştur.


Çikolata Tadında Kitaplar
Nadide Sokak No:9/A Gümüşpala Mh. Avcılar İstanbul
Tel: 0 212 281 93 96
info@cikolatatadindakitaplar.com

Çalışma Saatleri
Pazartesi - Cumartesi  09:00 - 18:00
Pazar  10:00 - 17:00

Twıtter

Çikolata Tadında Kitaplar

@CikolataKitap
Mutlaka kendinizden bir şeyler bulacaksınız... ...